| Part Number | SMCJ5.0A-E3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 326230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ5.0A-E3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ5.0A-E3 9AT |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 163 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1000 uA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ5.0A-E3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ5.0A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6600W 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3_A I.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.2KW 2-Pin SOD-963 T R - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE18A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ18A.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ36A-E3\\52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ22AHE3 61.pdf |